PYŁEK KWIATOWY - wartościowy produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy to bardzo cenne źródło różnorakich składników odżywczych dla naszego organizmu. Jeśli czujemy zmęczenie, jest brak koncentracji czy mamy przed sobą dużo pracy to na pewno będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Wystarczy kilka minut i znużenie będzie mijać. My zaś będziemy mogli czuć więcej sił i energii. Najbardziej popularnym pszczelim produktem będzie miód. Jest to mało znany fakt, że to jednak pyłek pszczeli będzie lepszy. Jest to taki pyłek kwiatowy, który będzie zebrany przez pszczoły i częściowo przetworzony. Zebrane pyłki w postaci kuleczek są niesione do ula i tam dalej stają się pokarmem dla młodych owadów. Jedna kuleczka ma około 100 tysięcy ziaren pyłku. U wlotu do ula pszczelarze zakładają różnorakie przeszkody, które mają sprawić, że część pyłku zostanie tam. Wysuszony będzie trafiać następnie do sklepów.

 

Co kryje się w pyłku kwiatowym?

Kolor będzie różny w zależności od rośliny. Najczęściej spotykany będzie żółty oraz jasnobrązowy. W takich kolorach będzie w sprzedaży w sklepach. Jeśli chodzi o stosowanie pyłku jako leku to mieliśmy takie zastosowanie już w starożytności. Współczesne badania nad składem pyłku są prowadzone coraz liczniej. Okazuje się, że taki pyłek zawiera około 200 różnych związków. Jest to również bardzo cenne źródło białka. W pyłku znajdują się liczne mikro oraz makroelementy. Będzie tam między innymi wapń, żelazo, magnez, krzem czy siarka. Jest to świetny dostarczyciel wapnia, którego jest tam więcej niż w jogurcie czy białych serkach. Jako dostawca żelaza jest tak cenny jak wątróbka. Stanowi także źródło witamin, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie oraz tłuszczach i dlatego nasz organizm będzie mógł z nich bez problemu korzystać. Znajdziemy tam wiele witaminy C, dużo witamin z grupy B oraz witaminę PP, która chroni nasze naczynia krwionośne. Lista doskonałych właściwości jest również uzupełniona o enzymy oraz fitohormony. Te ostatnie dają nam możliwość przyspieszenia wielu procesów metabolicznych, do których będzie dochodzić w ludzkim organizmie.

Na co pomaga pyłek kwiatowy?

Badania kliniczne pokazują, że mamy wysoką zawartość substancji białkowych oraz węglowodanowych. Jest to pomocne, jeśli chodzi o uzupełnienie niedoborów białka. Z tego powodu pyłek będzie dobry dla tych osób, które prowadza dietę wegetariańską i będzie im brakowało tych najcenniejszych składników takich jak białko. Jeśli rozpuścimy sobie łyżeczkę pyłku w ciepłym płynie będzie można również oczekiwać, że taki napój nieco zatrzyma nasz głód. Selen, mangan czy cynk to składniki, które wpływają odpowiednio na pracę naszego układu immunologicznego, co sprawia, że odporność naszego organizmu będzie lepsza. Żelazo, miedź czy kobalt to takie składniki, które będą nam pomagały w leczeniu anemii. Cynk korzystnie wpływać będzie również na porost włosów. Spożywanie pyłku wpływa wzmacniająco na organizm, który jest wyczerpany po ciężkich chorobach. Dlatego po chemioterapii będzie on bardzo polecany. Pomocny może być także przy leczeniu zapalenia wątroby oraz przy problemach z drogami żółciowymi. Dzięki niemu szybko uzupełniać będziemy w organizmie braki pierwiastków, dlatego polecany będzie między innymi osobom, których dieta ma zbyt mało świeżej żywności. Jeśli ktoś spożywa dużo produktów przetworzonych to na pewno dobrze będzie dietę uzupełnić właśnie o kwiatowy pyłek. Zalecany jest również osobom, które ciężko pracują i od których będzie się wymagać nieustannej koncentracji. Wzmacniać będzie organizm w momencie przyjmowania antybiotyków.

Jak stosować pyłek kwiatowy?

Pyłek powinno się zmielić i przechowywać w suchym miejscu w słoiczku. Przy osłabieniu, zmęczeniu czy nerwicy będzie można po niego sięgnąć i w ten sposób skutecznie wzmocni się organizm. Dobrze będzie stosować go regularnie przed posiłkiem, jeśli nasze problemy są poważniejsze i trudno je skutecznie rozwiązać. Kto powinien unikać pyłku kwiatowego? Uczulenie na miód jest bardzo rzadkie, ale jednak się zdarza. Jeśli u kogoś jest taki problem to powinno się unikać pyłku, ponieważ może powodować katar, zaczerwienienie spojówek czy bóle głowy.

O serwisie

Nudzą Cie codzienne posiłki?

Chciałbyś do swojej diety wprowadzić urozmaicenie?

Skorzystaj z naszych porad i wybierz odpowiednie dla siebie urządzenie, które będzie nieustannie wykorzystywane w Twojej  kuchni.

Kontakt

kontakt@modnaobsesja.pl

Galeria