Post sokowy

nat rosasco

Nowy rok często wiąże się z wieloma postanowieniami i chęcią osiągnięcia zdrowszego ciała. W naszym szybkim tempie życia post sokowy wydaje się szybkim i łatwym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i zresetowanie organizmu.

Post oznacza rezygnację z jedzenia lub pewnych rodzajów jedzenia przez pewien okres czasu. Post jest prawdopodobnie najszybszą metodą eliminacji toksyn z organizmu, a jednocześnie pozwala układowi trawiennemu odpocząć i naprawić się. Jednak niektóre posty są korzystne, inne zaś szkodliwe. Na przykład post wodny lub przedłużony post jakiegokolwiek rodzaju może być niebezpieczny.

Post sokowy daje satysfakcję poszczenia i oczyszczania ciała w jeden z najszybszych sposobów. A co najlepsze, osiąga swoje zadanie w sposób całkowicie bezpieczny. Post sokowy polega na piciu wyłącznie świeżych soków owocowych lub warzywnych przez okres od jednego do trzech dni.

Korzyści z postu

Dlaczego w czasie choroby często tracimy apetyt? Jak myślisz, dlaczego chore zwierzęta domowe odmawiają jedzenia? Dzieje się tak dlatego, że w czasie kryzysu fizycznego ciało próbuje go naprawić i zrównoważyć. Krótki post spowodowany mdłościami sprawia, że czujemy się lepiej, mamy więcej energii i zdrowy apetyt.

Post wodny jest zalecany przez wielu edukatorów zdrowia w Europie i Ameryce od ponad stu lat. Idea postu w kulturze zachodniej zaczęła się od Hipokratesa i jego diety mono (jednego pokarmu). Podawał on swoim pacjentom pełnoziarnisty jęczmień, który był mielony i gotowany na mączkę (kleik) wraz z wodą lub rozcieńczonym winem. Chodziło o to, że dzięki uproszczeniu przyjmowania pokarmów i płynów naturalne zdolności organizmu do samoleczenia, oczyszczania i regeneracji przyspieszą powrót do zdrowia. Ale Hipokrates nie był jedyną historyczną postacią, która zalecała post. Biblia zawiera wiele odniesień do postu. Jezus pościł ze swoimi uczniami przy wielu okazjach, nie tylko po to, by leczyć choroby, ale też dla podniesienia duchowego - by pokonać pożądliwości ciała. Wieki przed Jezusem z podobnych powodów pościli hinduiści i buddyści.

Jednak po trzech tysiącach lat metody poszczenia wprowadzone przez Hipokratesa zostały zarzucone. W naukach współczesnej medycyny zapobiegawczej nie ma zdroworozsądkowej informacji, że post oczyszcza ciało poprzez kanały eliminacyjne. Współczesna medycyna prewencyjna pomija post, a zamiast tego kładzie nacisk na odżywianie ciała, witaminy, ćwiczenia i sen. Jednak, żeby pozostać zdrowym, organy eliminacyjne ciała muszą również działać sprawnie. Chociaż niewłaściwa eliminacja może nie być jedyną przyczyną chorób, nie należy jej lekceważyć jako czynnika przyczyniającego się do ich powstawania.

Krótkie posty sokowe, które wspomagają proces eliminacji, są idealnym środkiem zapobiegawczym. Podczas postu sokowego organizm jest pobudzany do większej aktywności metabolicznej i eliminacyjnej. Zrzucane są kilogramy, skóra napina się i oczyszcza, włosy błyszczą, oczy jaśnieją, jelita i inne organy trawienne odpoczywają i oczyszczają się, a sen jest mniej potrzebny.

Wielu, którzy przeprowadzają ten post, zgłasza, że doświadcza fizycznego "haju". W przeciwieństwie do świątecznego lenistwa i senności po Święcie Dziękczynienia, które są wynikiem przejedzenia, większość osób poszczących sokami przyznaje, że czuje się silniejsza i bardziej energiczna, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wiele osób woli jeść lekkostrawnie w czasie podróży lub podczas długotrwałego skupienia uwagi na pracy umysłowej. Krótkie posty sokowe, takie jak te opisane w tym artykule, mogą być stosowane przez zdrowe osoby dorosłe w celu zwiększenia poziomu energii i jasności umysłu.

Post sokowy może również zwiększyć pewność siebie poprzez doświadczenie dyscypliny i samokontroli wymaganej do przeprowadzenia postu. Kiedy udowodnisz sobie, że możesz pościć przez trzy dni, możesz poczuć się bardziej pewny siebie i kontrolować swoją dietę, jak również inne aspekty swojego życia. Dzięki postowi uczysz się, że to ty kontrolujesz swoje ciało i apetyt, a nie odwrotnie. Jednak, pomijając korzyści psychologiczne, warto mieć na uwadze główny cel postu sokowego: utrzymanie ciała w zdrowiu. Korzyści psychiczne i emocjonalne płynące z postu możesz traktować jako "dywidendę duchową".

Jeżeli w ogóle obawiasz się postu sokowego, prawdopodobnie nie jesteś na niego gotowy. Być może nigdy nie będziesz. Ale nie trać ducha. Możesz oczyszczać i naprawiać swoje ciało wolniej, ale w podobny sposób, jedząc "dietę pełnowartościową", bogatą w pełne ziarna, fasolę, świeże warzywa, owoce i inne pokarmy, które nie zostały przetworzone, pozbawione natury lub zmienione, oraz pijąc dużo świeżych soków. W rzeczywistości, dla wielu ludzi, szczególnie tych z problemami zdrowotnymi i osób starszych, prawdopodobnie najlepiej jest dodać całe pokarmy i świeże soki do regularnej diety przed próbą postu.

Zmiany fizyczne podczas postu

Jeżeli będziesz ściśle przestrzegać zaleceń zawartych w tym artykule, dyskomfort fizyczny podczas postu sokowego będzie minimalny. Możliwe jest, że możesz doświadczyć drobnych podrażnień, takich jak katar, ból mięśni, chwilowe zmęczenie, utrata apetytu itd. Objawy te jednak miną, a kiedy się pojawią, poczujesz się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeżeli z jakiegoś powodu objaw pojawiający się podczas postu utrzymuje się przez kilka dni, po prostu przerwij post.

Przeprowadzanie postu

Staraj się nie forsować zbytnio podczas postu. Przez jeden do trzech dni nie zajmuj się spotkaniami i sprawami. Zamiast tego odpoczywaj, czytaj, wykonuj lekkie ćwiczenia, pracuj w ogródku albo idź na plażę. Jeśli poczujesz potrzebę snu, zrób to. Dopóki pijesz zalecane 2-3 kwarty płynów dziennie, dodatkowy sen dobrze zrobi Twojemu organizmowi. Zwykle podczas postu będziesz potrzebował mniej snu, ponieważ jest on potrzebny do zrównoważenia funkcji organizmu.

Jeżeli masz ochotę, każdego ranka w czasie postu zrób sobie zwykłą lewatywę z ciepłej wody. Lewatywa przyspieszy usuwanie odpadów z jelita grubego.

Zamiast regularnych posiłków pij jedną lub dwie 8-litrowe szklanki świeżego soku warzywnego lub owocowego. Można je pić "same" lub rozcieńczone wodą źródlaną. Jeśli poczujesz pragnienie między posiłkami lub świeżym sokiem, wypij kolejną szklankę soku lub wody z cytryną lekko posłodzonej surowym miodem lub czystym syropem klonowym. Pij tyle szklanek soku i wody z cytryną, żeby wypijać w sumie dwie do trzech kwart płynów każdego dnia.

Przerwanie postu

Po zakończeniu postu pozwól swojemu ciału na początku przyzwyczaić się do stałych pokarmów. Osoby poszczące mają tendencję do budzenia się rano po poście i zjadania wszystkiego w zasięgu wzroku! O wiele lepiej jest przerwać post śniadaniem (lub kolacją, jeżeli przerywasz post w nocy) z prostych pokarmów, takich jak świeże owoce lub warzywa gotowane na parze. Zanim zgłodniejesz na drugi posiłek, możesz powrócić do normalnego, lekkiego jedzenia. Pamiętaj jednak, że podczas postu żołądek znacznie się kurczy. Mniejsze porcje jedzenia spożywane częściej zapobiegną nieprzyjemnemu uczuciu przejedzenia, które może wystąpić po przerwaniu postu.

Co robić i czego nie robić w czasie postu

Być może będziesz musiał dostosować post sokowy do swoich potrzeb i pragnień. W tym rozdziale znajdziesz wskazówki, jak uzyskać jak najwięcej korzyści z postu sokowego. Na przykład, zalecenie wypijania dwóch do trzech litrów płynu dziennie jest niezbędne w procesie postu i jeżeli zostanie zignorowane, może spowodować odwodnienie. Sposób, w jaki przerywasz post, jest również ważny: bierz małe, proste posiłki częściej, aż żołądek rozbuduje się do stanu sprzed postu.

Pość przez jeden dzień, dwa dni lub pełne trzy dni. Jeżeli w połowie pierwszego dnia poczujesz, że kontynuowanie postu będzie zbyt stresujące, przerwij post zgodnie z instrukcją. Jeżeli proces poszczenia ma być dla ciebie jedną długą karą, lepiej go zmienić, dostosowując do swoich potrzeb, albo w ogóle z niego zrezygnować.

W pewnym stopniu, podczas każdego rodzaju postu, krew gromadzi się w okolicach brzucha. Nie ma nic złego w tym, że jest tam więcej krwi, ale oznacza to, że w głowie jest jej mniej. Może to spowodować zawroty głowy, jeśli spróbujesz zbyt wielu szybkich startów. Zachowaj więc ostrożność w swoich działaniach.

Wiele osób doświadcza przypływu energii w ciągu jednego lub wszystkich dni. Mają ochotę ustanowić nowe rekordy w liczbie kilometrów, które mogą przejść, lub godzin, które mogą przepracować. Staraj się nie przesadzać. Zamiast tego zachowaj umiar i skieruj swoją energię na wewnętrzne porządki, które właśnie się odbywają. Korzystne będą lekkie ćwiczenia fizyczne, ale unikaj wielogodzinnych spacerów lub zbyt forsownej pracy.

Staraj się też trzymać blisko domu. Nie zaleca się podróżowania w czasie postu, a zwłaszcza jazdy na długich dystansach. Pod pewnymi względami umysł i refleks mogą nie być tak wyostrzone, jak podczas pierwszego postu. Ostrożność powinna być twoim przewodnikiem. Jeżeli to możliwe, spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu, w słońcu, w ogrodzie itp. Światło słoneczne stymuluje różne procesy oczyszczające ciało. Z tego powodu zalecam poszczenie sokowe przy słonecznej pogodzie - najlepiej wiosną i latem. Kiedy już z powodzeniem przeprowadzisz swój pierwszy post sokowy, możesz dostosować następny post do swoich specjalnych potrzeb.

Podsumowanie

Poniższe podsumowanie typowego dnia postu sokowego może służyć jako podręczny przewodnik. Korzystaj z tego przewodnika podczas postu:

  • Każdy dzień postu rozpocznij od zwykłej lewatywy z ciepłej wody, jeżeli masz taką ochotę.
  • Każdego ranka wypij jedną lub dwie szklanki świeżego soku warzywnego lub owocowego.
  • Między śniadaniem a obiadem możesz wypić kolejną szklankę soku lub wody z cytryną, jeżeli chcesz. Do obiadu wypij jedną lub dwie szklanki soku warzywnego lub zielonego, a następnie to samo do kolacji. Jeśli chcesz, możesz zastąpić go sokiem owocowym.
  • Dużo odpoczywaj i relaksuj się. Wykonuj lekkie ćwiczenia rozciągające i spaceruj. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu. Nie zmuszaj się do przestrzegania harmonogramu lub dotrzymywania terminów.
  • Przerwij post po kilku godzinach albo po jednym, dwóch lub trzech dniach prostym posiłkiem ze świeżych owoców lub warzyw gotowanych na parze.

Jeżeli te zalecenia będą przestrzegane, twój pierwszy post powinien być szczęśliwą i wartościową przygodą w samokształceniu i samopomocy. Umożliwi ci zrobienie ogromnego kroku naprzód w zabezpieczaniu twojego przyszłego zdrowia i szczęścia.

O serwisie

Nudzą Cie codzienne posiłki?

Chciałbyś do swojej diety wprowadzić urozmaicenie?

Skorzystaj z naszych porad i wybierz odpowiednie dla siebie urządzenie, które będzie nieustannie wykorzystywane w Twojej  kuchni.

Kontakt

kontakt@modnaobsesja.pl

Galeria