Wolnoobrotowe wyciskarki do soków posiadające dwa wały ślimakowe zamiast jednego są świetną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń. Dzięki swojej konstrukcji nie powodują napowietrzania ani nagrzewania soku, dzięki czemu chronią jego cenne właściwości.
Idealnie nadają się do kuchni tych osób, którym zależy na zdrowej diecie, bogatej w mikro- i makroelementy oraz witaminy. Świeże, wyciskane w domu i pozbawione konserwantów soki wspierają leczenie, wzmacniają odporność, poprawiają samopoczucie. Są też zwyczajnie pyszne, dlatego warto wybrać odpowiednie urządzenie i robić je w domu.
Jak działa wyciskarka dwuślimakowa?
To urządzenie podobne do tradycyjnej, jednoślimakowej wyciskarki, jednak posiada dwa wały ślimakowe, ułożone równolegle. Owoce są rozgniatane pomiędzy nimi z wielką wydajnością. Sok, pozbawiony bąbelków powietrza i nienagrzany, trafia do podstawionego naczynia, a suchy miąższ do pojemnika w środku wyciskarki. Urządzenie filtruje dokładnie sok spomiędzy włókien i miąższu, żeby niczego nie zmarnować. To bardzo wydajny tryb pracy, który przydaje się szczególnie osobom przygotowującym codziennie dużo soków (niezbędnych na przykład w terapii Gersona).
Dlaczego warto ją kupić?
Przede wszystkim ze względu na wydajność. Żadne urządzenie do wyciskania soków nie uzyskuje ich tak dużo z wrzuconych surowców. Wyciskarka dwuślimakowa pracuje także bez zarzutu niezależnie od typu surowca – wyciska soki zarówno z najczęściej w tym celu używanych warzyw i owoców, jak i z warzyw liściastych, owoców jagodowych, świeżych ziół. To z kolei przekłada się na mnóstwo możliwości wykorzystania wyciskarki. Wiele z nich posiada także dodatkowe funkcje – na przykład robienie makaronu, mielenie, homogenizacja.
Wady – o czym trzeba pamiętać?
Choć wyciskarka do soków z dwoma wałami ślimakowymi działa bardzo sprawnie, może zdarzyć się tak, że w danej kuchni sprawdzi się nieco gorzej. Przede wszystkim, wybierając ją powinno się zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Urządzenie dwuślimakowe jest zwyczajnie cięższe i większe od jednoślimakowych. Jego montaż także jest nieco trudniejszy. Z racji swojej budowy działa nieco wolniej, trzeba więc dłużej czekać na sok. Może również sprawiać pewne problemy w czyszczeniu. Niemniej, nadal pozostaje wyciskarką o niedoścignionej wydajności pośród urządzeń tego typu goszczących w domowych kuchniach.